Önemli Güncelleme: WhatsApp da tıpkı Facebook ve Instagram gibi Meta Verified aboneliği ile tik satmaya hazırlanıyor. Bu tik hakkında fazla detay yok, yani o da yeşil mi olacak yoksa Twitter’ın yaptığı gibi farklı renk seçenekleri, fiyat seçenekleri mi çıkacak bilmiyorum ama biraz bekleyin. Bana çok mesaj atıp soruyorsunuz yardım istiyorsunuz ama bu aşağıdaki yazıyı tamamen okumuyorsunuz bile. Bu nedenle artık WhatsApp ile ilgili mesajlarınıza maalesef cevap veremiyorum. Eğer bir işletmeniz varsa ve destek talep ediyorsanız lütfen Superpeer üzerinden bir arama planlayın görüntülü olarak sohbet edelim ama bu işlem de size yeşil tik garanti etmez, sadece durum değerlendirmesi, ne yapılması gerekir gibi konularda size detaylı bilgi veririm. Herhangi bir işletmesi olmayan bireysel kullanıcılar bile mesaj atıp yardım istediği için artık böyle bir karar aldım.

WhatsApp hiç kuşkusuz günümüzde en önemli iletişim araçlarından biri artık. Hem işletmeler açısından hem de müşteriler açısından erişilebilirlik noktasında olmazsa olmazlardan biri olan WhatsApp’ta yeşil tik almak ise marka bilinci olan firmaların hayali niteliğinde. Kendi WhatsApp hesabım bir yıldır yeşil tik almış durumda ve bu konuda size de danışmanlık yapıyorum. WhatsApp’tan onay almak diğer sosyal medya mecralarından çok farklı işliyor. Normalde kullandığınız instagram hesabı için direkt başvuruda bulunurken WhatsApp için böyle bir başvuru yapma şansınız yok. WhatsApp Business uygulamasından direkt olarak başvuru yapamıyorsunuz. WhatsApp Business API denilen bir API var ve bunu da kullanan şirketler aracılığıyla bulut tabanlı bir WhatsApp hesabı açıyorsunuz. Herhangi bir telefon olmadan çalışıyor WhatsApp. 2022 yılında benim size önerdiğim yazılım Zoko idi fakat şimdi daha düşük maliyetli bir firma olan ManyChat çıktı karşıma. İkisini de inceyelebilir kararı kendiniz verebilirsiniz ama ManyChat neredeyse %50’den daha fazla tasarruf etmenizi sağlar.

Bu servis kimin içindir?
Öncelikle bu servis herkese uygun değildir. Yani her ne kadar yeşil tik almak kulağa hoş gelse de her isteyen firma bunu alamıyor. Biz sadece başvuruyu yapıyoruz ve onaylayıp onaylamamak WhatsApp’ın vereceği bir karar. Ücretli bir servis olması sebebiyle de bütçesi uygun olan ve marka bilinirliğine önem veren, global dünya markaları standardlarına çıkmak isteyen işletmelere tavsiye edilir. Yeşil tik almanız marka imajınız açısından şirketinize katkı sağlar.

Ücretlendirme:
Bu servis için aracı bir yazılım kullanmanız şart. Zoko, ManyChat yada sizin de araştırıp bulabileeğiniz herhangi bir WhatsApp API servisi sağlayıcısı olması şart. Dolayısıyla bu da ek maliyetler demek oluyor. Ayrıca sizin de bildiğiniz gibi WhatsApp kullanıcılarına (henüz) reklam göstermiyor. Yani bir şekilde onların da gelir modelinde bu ücretlendirme yer alıyor. Zoko’dan bu servisi alırsanız yaklaşık olarak size aylık 35 dolar gibi bir maliyeti olacaktır. ManyChat ise 15$

Diğer ekstralar:
Bu servisi satın alıp kullanmaya başladığınızda yeşil tik almadan da diğer bir çok özelliklerden yararlanırsınız. Bunların en önemlisi otomasyondur. Çeşitli otomasyonlar yaparak müşterilerinize otomatik destek sağlayabilirsiniz. Örnek olarak hepsiburada gibi kurumsal işletmelerin WhatsApp hesabını inceleyebilirsiniz.

Peki Süreç Nasıl İlerliyor?

Öncelikle kesinlikle bir Facebook onaylı işletmeniz olmalı. Buradaki onaydan kastım sayfalardaki mavi tik değil, https://business.facebook.com/ adresine gittiğinizde karşınıza çıkan işletme profilinin onayı.

Bana mesaj atıp instagram olmaz mı ya da kendi şahsi hesabıma alabilir miyim gibi soranlar oluyor. Instagram hesabınız onaylı, mavi tikli olsa bile olmuyor malesef. Kesinlikle bu doğrulama aşamasını geçmiş olmanız gerekli ve bunun için de sisteme mutlaka belge yüklemesi yapmalısınız. Yaptığınız işe göre vergi levhası ya da hangi türden kaydınız varsa şirket kaydınızı göstermelisiniz.

Bu onay aşamasını geçtikten sonra da ManyChat üzerinden WhatsApp kurulumunu yapbilirsiniz. Kurulumun ardından yine business.facebook üzerinden WhatsApp hesabınızı ekleyip başvuruyu da yine bu ekrandan yapabilirsiniz. Bu yeni çıkan bir özellik. Normalde başvuruyu kendiniz yapamıyordunuz ama şu an için Facebook’a eklediğiniz numaralar için başvuruyu kendiniz yapabiliyorsunuz.

 

Yine karşıma farklı siteler, yeni seçenekler çıktıkça buraya eklerim. Takipte kalın 🙂

(Visited 4.005 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir