Müthiş bir şeydir. Günümüzde dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından bir parçadır. Türkçe karşılığı olarak referans pazarlama yöntemi, ya da kısaca komisyonculuk diyebiliriz. Bu yöntemi kullanarak firmalar daha fazla kitleye çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Bunu yaparken de herhangi bir maaş ödemesi ya da SSk+YOL gibi şeylerle uğraşmak zorunda değillerdir. Türk halkı son zamanlarda buna en çok Instagram üzerindeki Trendyol linkleri ile maruz kaldı. Ya bunlar da deli gibi niye ikide bir link atıyor diyenler varsa şimdi anlamış oldular milletin neden bu kadar çok Trendyol linki paylaştığını. –Ben hiç paylaşmadım bu arada, ve paylaşmayı da düşünmüyorum.

Affiliate Marketing ile Para Kazanmak

Trendyol örneğinden gidecek olursak affiliate marketing ile para kazanmak link paylaşarak komisyon elde etmekten ibaret oluyor. Belki kar oranı olarak normal satış yaparak kazanacağınızdan daha az kazanabilirsiniz. Yani demek istediğim bir ürünü trendyola yükleyip, mağaza açıp %100 kar elde edebilirsiniz (belki, bir ihtimal) ama bu çok meşakkatli olabilir. Fakat link paylaşarak yapacağınız satışlar sizin için daha az emek(masraf) olacağı gibi daha az kar oranı (%10 gibi, ya da %5) getirisini sağlar.

Trendyol tam olarak ne kadar veriyor net bir bilgim yok çünkü referans liklerini almak için, yani trendyol ile para kazanmaya başlamak için en az instagramdan 10 Bin takipçinizin olması birinci şart ve ben şu an bunu sağlamıyorum. Diğer şart ise fatura kesebilme konusu ama o konuda da şirketi olmayanlar bir ajanstan yardım alabiliyormuş.

Bu şartları sağlıyorsanız kayıt olmak için buraya tıklatın.

Olur da başvurunuza bir yanıt alamaz ya da sorun yaşarsanız bu işlerle ilgili email adresi: influencer.marketing@trendyol.com

Affiliate Marketing Yapan Diğer Şirketler:

Bu şirketleri genel olarak bu sitede(mustafagedik.com) paylaşıyor olacağım. Bu gönderim affiliate marketing hakkında size genel bir fikir vermek olduğu için bildiğim her şirketi yazmak değil tabili amacım ama bir iki tane daha örnek vererek bu konuyu sonlandırmak istiyorum. Lütfen sosyal medya üzerinen takip ederek yeni yazılardan haberdar olun ki yeni keşiflerimden de anında haberiniz olsun.

  1. Name.com
    Name.com şu an Türkiye pazarına da girmeye başlamış gördüğüm kadarıyla. Daha önce Türkçe dil desteği yoktu ama şimdi sayfanın çoğunu tercüme edebilmişler. Uzun zamandır kullandığım bir siteydi ve yine bir gün kurcalarken karşıma çıkan referans linki ile ben de bu programa dahil olmuş oldum. Kaydolmak hiç de zor değil, fatura kesmenize ya da bir milyon takipçinizin olmasına gerek yok. Üstelik aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi, linke tıklatan kişi eğer 8.3 euro harcarsa size 4.15 euro veriyor yani %50 kar payınız var. Fakat burda dikkat edilmesi gereken konu ise, bu kazandığınız paraları bankaya direkt çekemiyorsunuz. Name.com üzerinden yapacağınız harcamalarda kullanabiliyorsunuz.

İnternet üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız zaten name.com vb. servis sağlayıcılarına mutlaka yolunuz düşecektir. Bu nedenle kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir referans programı. Parayı direkt bankaya çekemiyorum diye görmezden gelmeyin. Bu siteden kazandığınız parayı ya kendiniz için siteden alışveriş yaparken kullanırsınız, ya da domain alıp satma işleminde kullanabilirsiniz.

İnsanlar sizin referans linkinizle name.com adresine geldikleri zaman aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorlar: Merhaba Mustafa’nın arkadaşı! Name.com’a hoşgeldin. Mustafa iyi bir arkadaş… Hesabının kaydını tamamladığında sana teşekkür hediyesi olarak 5 dolar promosyon kodu hediye edeceğiz.

 

Name.com size söyle bir link veriyor: https://www.name.com/referral/3134ca

Ama ben genelde linklerimi bu şekilde kısaltıyorum: https://mustafagedik.com/go/name
Linkeri kısaltmakle ilgili de bir yazı yazıp onun da linkini yine buraya bir yere eklerim. Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler, sağlıcakla kalın!

Mustafa Gedik

 

Photo by Campaign Creators on Unsplash

(Visited 102 times, 1 visits today)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir