Etsy’den Mağaza Açmak ve PayPal Ödemesi Almak

Bu yazıda sizlere Etsy’den bahsetmek istiyorum. Adım adım açılış rehberi değil ama hayat kurtaran bir bilgi var içinde: PayPal’a ihtiyacınız yok.

Etsy üzerinden ücretsiz olarak mağaza açıp yurt dışına satış yapmak mümkün. Üstelik çok karmaşık bir prosedürü de yok. Sanılanın aksine Etsy’den PayPal ile ödeme almak için PayPal hesabınıza gerek yok. Eğer hesabı açarken merkez olarak Türkiye’yi seçerseniz PayPal seçeneği çıkmıyor ama bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yurtdışından ücretsiz bir banka hesabı (IBAN) almak mümkün. Bunun için Türkiye’de yasal olarak faaliyet gösteren Wise adlı firmadan yararlanıyoruz. Wise hesabındaki bir banka hesabı ile kayıt olup PayPal geçen ülkelerden PayPal ile, ya da o bölgede geçerli olan başka bir ödeme sistemi varsa (mesela bizdeki Papara gibi), o ödeme sistemiyle de banka hesabınıza ödeme alabilirsiniz. Zaten Etsy sizden yayınladığınız ilanlar için az da olsa bir ücret alıyor. Yani onlar aslında sizin ödeme almanızı kolaylaştırmak zorunda. Bu nedenle sizin için gerekli olan ödeme alt yapılarını da sağlıyorlar. Eğer Etsy olmadan kendiniz kredi kartı ile ya da PayPal ile satış yapmak isteseydiniz sanal pos almanız gerekecek ve bunun için de pos aldığınız firmaya belli bir komisyon ödemeniz gerekecekti. Etsy bunların hepsini hallediyor ve en güzel tarafı da eklediğiniz ürünler milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Üstelik şirket sahibi olmanıza, vergi levhası almanıza da gerek yok.

Mobil uygulamalarından ya da web sitesi üzerinden kolayca eklediğiniz ürünler Etsy.com üzerinden görüntülenebiliyor. Ayrıca kendi domain(alan adı) adresinizi de alabilirsiniz. Bu müthiş bir şey. Yani insanlar mustafagedik.com gibi sizin adresinize gittikleri profesyonel bir siteyle karşılaşıp kolayca ödeme yapabiliyor ama aslında sizin site bir Etsy sitesi. Buna ek olarak sitenizdeki ürünler etsy.com adresinde de gözüküyor.

Dövizin tavan yaptığı şu günlerde ufak tefek instagramdan ya da farklı mecralardan satış yapan, yapmaya çalışan herkese bir Etsy mağazası açmayı öneririm. Çok zor bir işlem değil ama takıldığınız yerler olursa aşağıdaki yorum kısmına yazarsanız yarcımcı olmaya çalışırım.

Mustafa Gedik
Sosyal medyadan beni takip et: Instagram * Facebook * Twitter

(Visited 13.063 times, 1 visits today)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir