Etsy’den Mağaza Açmak ve PayPal Ödemesi Almak

Bu yazıda sizlere Etsy’den bahsetmek istiyorum. Adım adım açılış rehberi değil ama hayat kurtaran bir bilgi var içinde: PayPal’a ihtiyacınız yok.

Dövizin tavan yaptığı şu günlerde ufak tefek instagramdan ya da farklı mecralardan satış yapan, yapmaya çalışan herkese bir Etsy mağazası açmayı öneririm. Çok zor bir işlem değil ama takıldığınız yerler olursa aşağıdaki yorum kısmına yazarsanız yarcımcı olmaya çalışırım.

Mobil uygulamalarından ya da web sitesi üzerinden kolayca eklediğiniz ürünler Etsy.com üzerinden görüntülenebiliyor. Ayrıca kendi domain(alan adı) adresinizi de alabilirsiniz. Bu müthiş bir şey. Yani insanlar mustafagedik.com gibi sizin adresinize gittikleri profesyonel bir siteyle karşılaşıp kolayca ödeme yapabiliyor ama aslında sizin site bir Etsy sitesi. Buna ek olarak sitenizdeki ürünler etsy.com adresinde de gözüküyor.

Etsy üzerinden ücretsiz olarak mağaza açıp yurt dışına satış yapmak mümkün. Üstelik çok karmaşık bir prosedürü de yok. Sanılanın aksine Etsy’den PayPal ile ödeme almak için PayPal hesabınıza gerek yok. Eğer hesabı açarken merkez olarak Türkiye’yi seçerseniz PayPal seçeneği çıkmıyor ama bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yurtdışından ücretsiz bir banka hesabı (IBAN) almak mümkün. Bunun için Türkiye’de yasal olarak faaliyet gösteren Wise adlı firmadan yararlanıyoruz. Wise hesabı açarken Türkiye’deki bir banka hesabı ile kayıt olup hesabımız doğrulanınca ücretsiz olarak Belçika iban numarası alıyoruz. Böylece ETSY hesabımız Belçika üzerinden oluyor ve PayPal geçen ülkelerden PayPal ile, ya da o bölgede geçerli olan başka bir ödeme sistemi varsa (mesela bizdeki Papara gibi), o ödeme sistemiyle de banka hesabınıza ödeme alabilirsiniz. Zaten Etsy sizden yayınladığınız ilanlar için az da olsa bir ücret alıyor. Yani onlar aslında sizin ödeme almanızı kolaylaştırmak zorunda. Bu nedenle sizin için gerekli olan ödeme alt yapılarını da sağlıyorlar. Eğer Etsy olmadan kendiniz kredi kartı ile ya da PayPal ile satış yapmak isteseydiniz sanal pos almanız gerekecek ve bunun için de pos aldığınız firmaya belli bir komisyon ödemeniz gerekecekti. Etsy bunların hepsini hallediyor ve en güzel tarafı da eklediğiniz ürünler milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Üstelik şirket sahibi olmanıza, vergi levhası almanıza da gerek yok.

Fakat şunu da belirtmek isterim ki, ETSY hesabınızı Belçika üzerinde açmanın getirdiği bazı sorunlar da olabilir, yani mesela hesabınızı doğrulamanız gerekebilir, ya da vergilendirme konularında Belçika kurallarına tabi olabilirsiniz ve Belçikada şirketiniz olmadığı için, ya da Belçika vatandaşı olmadığınız için sonrunlar yaşayabilirsiniz. İşin vergilendirme boyutunu mutlaka araştırın. YouTube üzerinden belçikadan etsy satış yapmak gibi Türkçe ya da İngilizce olarak araştırın. PayPal sizin için çok gerekli değilse Türkiye üzerinden açmanızda bir sakınca yok, ETSY Türkiye’de aktif olarak hizmet vermekte.

Hem PayPal hesabım olsun, hem de ETSY işi garanti olsun derseniz de en iyi yöntem Amerika üzerinden bir şirket açmak olacaktır. Böylece hem doğrudan bir (yasal) PayPal hesabınız olur hem de şirketiniz Amerika’da olduğu için ETSY adresiniz de Amerika gözükür. Bunun da birçok avantajı vardır.

Amerika’da ücretsiz şirket açmak için buraya tıklayın.

Malumunuz artan kargo fiyatları ile hem hızlı hem de ucuz kargo göndermek çok zor ve Amerika’daki rakipleriniz 6 dolar gibi bir rakama ya da ücretsiz olarak kargo yaparken daha da zor. Dolayısıyla kargo firmaları ile anlaşma yapmanız gerekebilir ama bu da ilk başlarda pek mümkün değil. Bir de uğraşmanız gereken gümrük vergisi muhabbeti var. Bunlar için en kolay çözüm Entegra. Bu şirket aracılığıyla normalde 80 dolara gidecek kargoyu 20 dolara hem de birkaç gün gibi kısa bir sürede gönderebilirsiniz. Ücretsiz olarak kaydolup incelemek için buraya tıklayın. 

 

 

Mustafa Gedik
Sosyal medyadan beni takip et: Instagram * Facebook * Twitter

(Visited 14.039 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir