Twitter’ı geçtiğimiz günlerde satın alan Elon Musk ilk icraatı olarak Twitter’da onaylı hesabı olanlardan aylık 8$ talep edeceğini açıkladı. Twitter’da mavi tikin bir statü göstergesi olduğunu belirten Musk bu ayrımı sonlandırmak için aylık abonelik ücretini ödeyen herkesin hesabını onaylatacak. Ücret insanların yaşadıkları ülkenin ekonomik durumuna göre belirlenecek. Yani Spotify, Netflix, Amazon gibi markaların ülkemize özel uyguladıkları Amerika’ya göre daha düşük fiyatları düşünürsek bu servisin de Türkiye’de aylık 30-50 TL arasında olacağını söyleyebiliriz.

 

Elon Musk’ın yaptığı bu açıklama onaylı hesaplardan büyük tepki çekti. Kimi kullanıcı ücret ödemenin saçma olduğunu söylerken kimisi de herkesin onaylı hesap sahibi olmasını saçma buldu. Gelen tepkilerin ardından Musk bir Tweet daha paylaştı ve:

Mavi tike ek olarak bir de kullanıcıların siyasetçi ya da ünlü biri olduğunu belirten ikinci bir etiketin olacağını bildirdi. Günümüzde de buna benzer bir özellik aktif olarak Twitter’da mevcut.

Twitter onaylı hesaplara yakın zamanda bu şekilde etiketler eklemeye başlamıştı. Abonelik ücretini ödeyen sıradan vatandaşlar mavi tik alarak bot olmadıklarını kanıtlamış olacaklar. Elon Musk bu sayede Twitter’daki botların önüne geçmeyi amaçlıyor. Buna ek olarak aboneler daha uzun video yükleme ve daha az reklam görme gibi avantajlardan da yararlanacak.

Abonelik modelinin içerik üreticileri için de bir gelir kaynağı olacağını belirten Musk bu konuyla ilgili detaylı bilgi vermedi. Fakat şu an kullanıcılar doğrudan Twitter’dan gelir elde edemiyor. Görünen o ki yakında Twitter da içerik üreticilerine ödeme yapan sosyal medya ağlarından olacak.

(Visited 253 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

1 Comment

  1. Pingback: Twitter'dan Sonra Facebook ve Instagram da Mavi Tik Satışına Başladı - Mustafa Gedik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir