Son zamanlarda çok fazla mesaj almaya başladığım konu hakkında bu yazıda genel bir bilgi vermek istedim. Benim burada sizlerle paylaşacağım bilgiler Hollanda’daki kanunlara göre ama Hollanda bir AB ülkesi olduğu için muhtemelen aşağı yukarı diğer AB ülkelerinde de benzer şartlar vardır.

Öncelikle size oturum izninden bahsedeyim. Hangi işi yapıyor olursanız olun mutlaka o işte çok iyi olmalısınız. Çünkü iş başvurusunu yaparken High Skilled Migrant(kalifiye eleman) kategorisinde başvuru yapmanız lazım. Bu da Hollanda’daki şirketler için biraz daha fazla maliyet anlamına geliyor. Çünkü bu tür oturum başvurusunu siz değil sizi işe alacak olan şirket sizin adınıza yapmalı ve IND’yi ikna etmeli. Bunun için siz istenen evrakları, iş geçmişi, diploma vs. sağlayıp kalifiye eleman olduğunuzu kanıtlamanız lazım.

Sizi işe alacak şirket de bir kontrat yapıp, alacağınız maaşı belirtmeli ve bu maaş yaklaşık(her sene artıyor) 3500€ gibi avrupa standartlarında yüksek bir rakam. Çünkü genelde ortalama bir iş 1500 den başlıyor, 2.350- 500 gibi seviyelerde devam ediyor.

Yani örneğin grafik tasarımcısınız diyelim, Hollanda’daki bir şirket yerli(dutch) bir eleman aldığı zaman 1900 euro ödeme yaparken sizi (non-eu) işe almak isteyen şirket en az 3500 ödeyecek. Küçük firmaların çoğu ucuz eleman çalıştırmak istediği için böyle bir şeye girişmez. Büyük firmalara da dünyanın her yerinden, özellikle AB’den başvuru çok olduğu için rekabet aşırı fazla. Bu da şansınızı iyice azaltıyor ama kesinlikle imkansız demek değil. İngilizceniz fluent olmalı ve bir parça da Hollanda’ca varsa ne ala.

Hollanda ingilizcenin çok iyi konuşulduğu bir ülke ama ne kadar da olsa ana dili değil. Dolayısıyla sizin bu dili öğrenmeniz gerektiği çok iş alanları var. Öğrenmeden de işe girebilirsiniz belki ama iki kişi işe başvurdu diyelim, siz Türkiyeden, ingilizce az çok var ve karşıdaki de Dutch, hem ingilizce var hem de adamın hemşehrisi, kimi işe alır?

Hollandaca öğrenmeye başlamak için ücretsiz olan Duolingo uygulamasını buradan indir.

İş Başvurusu Yapmak

İş başvurusu yaparken lütfen WhatsApp’ı tercih etmeyin. İş başvurusu yapmanın en iyi yolu firmanın başvuru sayfasındaki aşamaları takip etmek ya da ilgili kişiye email atıp ekte de bir cv, resume, portfolio gibi dosyaları göndermektir. Herhangi bir iş ilanı yayınlamadığımız halde bize de başvuru geliyor yurt içinden ve dışından. Yurt dışından gelen başvuruların hepsinde bir CV ya da portfolio olurken Türkiye’den (özellikle son zamanlarda) WhatsApp’tan mesaj şeklinde başvurular gelmeye başladı.

Hollanda’da iş bulmak için en iyi site LinkedIn‘dir. Eğer bir linkedin hesabınız yoksa mutlaka oluşturun ve içini doldurun. Bunun dışında diğer siteler şu şekilde:

Glassdoor: https://www.glassdoor.com/Job/netherlands-jobs-SRCH_IL.0,11_IN178.htm

Indeed: https://www.indeed.com/q-Netherlands-jobs.html

Jooble: https://jooble.org/jobs/Netherlands

Expatica: https://www.expatica.com/nl/jobs/

Joof: https://www.joof.nl/

Adzuna: https://www.adzuna.nl/

Bu yazıda paylaştıklarım kendi tecrübelerimle araştırmalarımla edindiğim bilgilerdir. En kesin bilgiyi Hollanda göçmenlik dairesinin sitesinden öğrenebilirsiniz: ind.nl

(Visited 1.840 times, 1 visits today)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir