Instagram’dan mavi tik almak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Mark Zuckerberg Meta Verified özelliğini duyurduğundan beri bu özelliğin ülkemize gelmesini bekleyen binlerce kullanıcı var. Normalde mavi tik almak için tanınmış bir marka ya da kişi olmak gerekiyordu. Hakkınızda yapılmış haberler, Google paneli gibi bazı gereksinimleri karşılamak için medya ajanslarına ödeme yapmanız gerekebiliyordu. Bu özellik sayesinde ise herhangi bir aracı kuruma ödeme yapmanıza gerek yok. Doğrudan instagram/facebook üzerinden abone olabiliyorsunuz. Aylık düzenli olarak 12 dolar gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor ama bu ödemeyi web sürümünden değil de uygulama üzerinden yaparsanız yapacağınız ödeme 16 dolara ulaşıyor. Özellik şu an sadece 3 ülkede kullanıma açıldı ve Türkiye için tam olarak ne zaman geleceği, ne kadar ücretlendirileceği gibi konular henüz bilinmiyor. Hal böyle olunca –benim gibi– beklemek istemeyen kullanıcılar da VPN kullanarak abone olmak istiyor.

Sorun şu ki bunu yapan çoğu kullanıcı ücretsiz bir VPN kullanıyor ve bazı sebeplerden ötürü istediği sonucu da elde edemiyor. Bu yazıda size bu sebeplerden ve VPN kullanma şeklinden bahsedeceğim.

Öncelikle kullandığınız VPN en iyisi bile olsa kesinlike ücretsiz VPN’lerden olmamalı. Ücretsiz VPN’lerde bazı kısıtlamalar, hız yavaşlaması, ve kopmalar sıklıkla yaşanıyor ama bununla birlikte bize en lazım olan özellik çoğunda yok.

Bu özellik GPS Spoofing.

Çok bilinmese de işimize yarayan bu Surfshark özelliği ile sadece IP adresimizin konumunu değil ayrıca GPS konumunu da değiştiriyoruz. Eğer konumunuzu Instagram gibi uygulamalardan değiştirmek istiyorsanız. Surfshark VPN ayarlarından bu özelliği aktif ettiğinizde bağlı olduğunuz cihazın ip adresine bağlı olan konum değiştiği gibi GPS konumu da değişiyor. Yani normalde VPN açıkken Google haritalara girerseniz sizin gerçek konumunuzu gösterir, VPN ile Amerika’ya bağlıysanız Amerika’yı göstermez. Ama Surfshark’taki bu özellik sayesinde konumunuzu tamamen değiştirebilirsiniz. IOS kısıtlamalarından dolayı Surfshark da bu özelliği sadece Android kullanıcılarına sunabiliyor.

Şimdi bu temel bilgileri aldıktan sonra size yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabilirim:

  1. Surfshark VPN abonesi ol
  2. Surfshark ayarlarından kill switch özelliği ile VPN bağlantısı koptuğunda internet bağlantını tamamen durdurma özelliğini aç. Böylece herhangi bir sebepten dolayı internet/vpn bağlantınız kesilirse Instagram uygulamasına gerçek konumunuzdan bağlanamıyorsunuz.
  3. Yine Surfshark ayarlarından GPS Spoofing özelliğini aktif hale getir ki böylece konumun tam anlamıyla Amerika olsun.
  4. Düzenli olarak aynı konumdaki(ben Amerika’yı seçtim) VPN’e bağlan, farklı farklı ülkeler ya da şehirler değil.
  5. Split tunelling özelliği ile banka uygulamaları gibi, Google maps gibi düzenli kullandığın uygulamaları VPN bağlantısından hariç tut ki ATM bulurken ya da karekodla para çekerken sorun yaşama. Bu özellik eklediğin uygulamaların VPN üzerinden değil de normal bir şekilde internete bağlanmasını sağlar.
  6. VPN ile ilgili bütün bu ayarları yaptıktan sonra dikkat etmen gereken şey ise, diğer cihazlardan oturumu kapatman ve eğer bilgisayardan da kullanman gerekiyorsa yine bu VPN üzerinden bağlanman. Ama mümkünse eğer tek bir cihazdan, Android telefonundan bağlan.
  7. Telefonundaki uygulamadan çıkış yapıp komple uygulamayı ve diğer Meta/Facebook uygulamalarını da sil, ama öncesinde şifreni hatırladığından, tekrar giriş yapabileceğinden emin ol.
  8. Instagram uygulamasını telefonuna yükle ve VPN’in açık olduğundan emin olarak oturum aç.
  9. Ayarlardan hesap merkezine git ve şifre ve güvenlik kısmına dokun. Giriş yaptığın yerler kısmından konumunun Amerika olduğuna emin ol.
  10. Bu şekilde Instagram kullanmaya devam et, düzenli paylaşım yap ama beğeni, takip gibi bot/spam algısı oluşturacak aktiviteleri fazla abartma. Hatta bu şekildeyken kesinlikle follow-unfollow stratejisi ile takipçi kasma.

Bu bahsettiğim şekilde Instagram’ı bir süre kullandığında sen de benim gibi mavi tiki alabilirsin 🙂 Soruların varsa aşağıdaki yorum kısmına yaz ki ben cevapladığımda başkaları da okusun.

(Visited 337 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir