Instagram’da gezinirken karşınıza çok çıkmıştır bu; yukarı kaydır! Peki neden? Çünkü genellikle paylaşılan linkler bir ürünün referans linkidir ve bu linkleri paylaşanlar şirket çalışanı olmasa bile yapılan satıştan komisyon kazanırlar. Bunu Türkiye’de en iyi yapan firma şu ana kadar Trendyol diyebilirim. 10 Bin ve üzeri takipçisi olanlara Trendyol özel bir panel açıyor. Bu panelde kişiye özel linkler oluşturuluyor ve bu linkler dijital ortamda paylaşılarak gelir elde ediliyor. Bu yapılan sistemin pazarlama dünyasındaki adı Affiliate Marketing. Dünya çapında çok yaygın bir yöntem bu. Hem satıcıların, hem de sizin gibi internetten para kazanmak isteyen insanların işine yarayan bir durum.

Şimdi size Trendyol gibi yüzlerce firmanın, hem de dolarla ödeme yapan yabancı firmaların linkini nasıl alacağınızı kısaca anlatmak istiyorum. Bu linke dokunarak Shareasale adlı siteye (affiliate sign up kısmından) dahil oluyorsunuz(kayıt tamamen ücretsiz). Hesabınızı oluştururken ödeme alma yöntemi olarak Payoneer seçebilirsiniz. Daha önce kullanmadıysanız Payoneer Türkiye’de yasal olarak kullanabileceğiniz bir ödeme alma sistemi diyebiliriz. Wise hesabınız varsa da yine buradaki banka bilgilerinize göre bir ülke seçip parayı Wise hesabına çekebilirsiniz. Shareasale sistemine kendi sitenizle blogger olarak ya da sadece sosyal medya sayfalarınızla da dahil olabilirsiniz. Shareasale’deki şirketler size link vermeden önce profilinize bakabilir ve sizi incelemek isteyebilir. Yani onlara satış yapabileceğiniz bir kanal sunmalısınız. Sosyal medyada takipçiniz az ise yeni bir hesap açıp YouTube üzerinden takipçi artırma taktiklerini de deneyerek önce takipçilerinize odaklanabilirsiniz.

Takipçi satın alımı yapmak önerilmez.

Sisteme dahil olduktan sonra menüden, Merchants > Search for Merchants kısmından şirketleri araştırabilirsiniz. Şirket profilini, komisyon oranını, ürünlerini inceledikten sonra Join Program butonuna basarak şirkete talebinizi iletiyorsunuz. Bazı şirketler otomatik olarak bu başvuru onaylarken bazıları (çoğu) da önce sizin profilinize bakıyor ve kararını ona göre veriyor.

Şirketlerden onay aldığınızda size özel linkler alıyorsunuz. Mesela ben TMD Hosting adlı bir firmadan aldığım linki şu şekilde kısalttım: https://mustafagedik.com/go/tmd İnsanlar bu linke tıklatıp alışveriş yaptıklarında 50 USD kazanıyorum. Her şirketin farklı bir kazanç sistemi oluyor. Kimileri %10 kimileri de sisteme ücretsiz kayıt olan kullanıcılar için size 10 dolar ödüyor.

3 satıştan 150 dolar kazandım.

 

 

Sorularınız olursa bize buralardan ulaşabilir, ya da aşağıya yorum bırakabilirsiniz: Facebook | Instagram | Twitter

(Visited 733 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir