Instagram’da gezinirken karşınıza çok çıkmıştır bu; yukarı kaydır! Peki neden? Çünkü genellikle paylaşılan linkler bir ürünün referans linkidir ve bu linkleri paylaşanlar şirket çalışanı olmasa bile yapılan satıştan komisyon kazanırlar. Bunu Türkiye’de en iyi yapan firma şu ana kadar Trendyol diyebilirim. 10 Bin ve üzeri takipçisi olanlara Trendyol özel bir panel açıyor. Bu panelde kişiye özel linkler oluşturuluyor ve bu linkler dijital ortamda paylaşılarak gelir elde ediliyor. Bu yapılan sistemin pazarlama dünyasındaki adı Affiliate Marketing. Dünya çapında çok yaygın bir yöntem bu. Hem satıcıların, hem de sizin gibi internetten para kazanmak isteyen insanların işine yarayan bir durum.

Şimdi size Trendyol gibi yüzlerce firmanın, hem de dolarla ödeme yapan yabancı firmaların linkini nasıl alacağınızı kısaca anlatmak istiyorum. Bu linke dokunarak Shareasale adlı sisteme dahil oluyorsunuz. Kayıt tamamen ücretsiz. Hesabınızı oluştururken ödeme alma yöntemi olarak Payoneer seçebilirsiniz. Daha önce kullanmadıysanız Payoneer Türkiye’de yasal olarak kullanabileceğiniz bir ödeme alma sistemi diyebiliriz. Shareasale sistemine blogger olarak dahil olabilirsiniz ama şirketler size link veremden önce profilinize bakabilir. Yani onlara satış yapabileceğiniz bir kanal sunmalısınız. Bu bir Instagram hesabı ya da kişisel blog siteniz olabilir.

Sisteme dahil olduktan sonra menüden, Merchants > Search for Merchants kısmından şirketleri araştırabilirsiniz. Şirket profilini, komisyon oranını, ürünlerini inceledikten sonra Join Program butonuna basarak şirkete talebinizi iletiyorsunuz. Bazı şirketler otomatik olarak bu başvuru onaylarken bazıları (çoğu) da önce sizin profilinize bakıyor ve kararını ona göre veriyor.

Sorularınız olursa bize buralardan ulaşabilir, ya da aşağıya yorum bırakabilirsiniz: Facebook | Instagram | Twitter

(Visited 406 times, 1 visits today)

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir