Geçtiğimiz aylarda Twitter, Twitter Blue üyeliği ile mavi tik satışına başlamış ve dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştı. Görünüşe göre Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bu fikri çok beğenmiş ki, Meta Verified adı verilen bir abonelik sistemini de o başlattı.

Şu an sadece Avustralya ve Yeni Zelanda’da test edilen bu özellik sayesinde abone olanlar bazı avantajların yanı sıra mavi tik de alacaklar. Henüz işletmelere açık olmayan bu özellikte Twitter’dakinden farklı olarak bir de kimlik onayından geçmeniz gerekiyor. Aylık ödemeniz gereken tutar ise web üzerinden yapılan ödemelerde 11.99$ olurken iOS/Android için de 14.99$ olarak belirlenmiş.

Türkiye’de bu ücretin ne kadar olacağı ya da ne zaman kullanıma açılacağı henüz belli değil ama bir bekleme listesi oluşturulmuş. Bu listeye kaydolarak özellik Türkiye’ye geldiğinde bir bildirim alabilirsiniz: https://about.meta.com/technologies/meta-verified/

Özelliğin Türkiye’ye gelmesini beklemeden VPN kullanarak konum değiştirip abone olmayı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Zira Facebook ve Instagram yakın zamanda çıkardıkları Hesap Merkezi ile Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağladı. Bununla birlikte kullandıkları yazılımlar sayesinde siz VPN kullansanız bile aslında gerçek konumunuzu görebilirler. Ya da en az iki hafta gibi belli bir süre internet bağlantınızı kullandığınız tüm cihazlarda VPN üzerinden yapmanız gerekebilir. Yaptığım araştırmalarda şu an da VPN ile konum değiştirip alabileni görmedim ama az önce de belirttiğim gibi, uzun bir süre VPN kullanıp, cihazınızın konum paylaşmasını da kapatırsanız bir ihtimal Meta’yı kandırabilirsiniz. Tabi burada kullandığınız VPN şirketinin de önemi büyük. Size tavsiyem sürekli bağlantıyı koparan ücretsiz VPN’ler yerine hem daha hızlı hem de güvenilir bir VPN firmasından en azından bir aylık hizmet almanız şeklinde olacaktır.

Bunlardan 3 tanesi:

1. Atlas VPN
2. Name Cheap VPN
3. Nord VPN

(Visited 369 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir