Gündemde Yemeksepeti’nin veri korsanlığına maruz kaldığına dair haberler var ama Yemeksepeti, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu haberi yalanladı.

Fakat daha öncesinde de böyle bir olay yaşanmış ve Yemeksepeti bu haberi doğrulamıştı. Yani verilerimiz çalınmıştı. Çoğu kullanıcı bu duruma aldırış etmese de, aslında çok hassas bir konu. Ben kendi bilgilerimi kontrol ettiğimde, 429 farklı kaynakta sızıntı olduğu ortaya çıktı.

Siz de email adresinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmek istiyorsanız buraya tıklatıp email adreslerinizi sorgulatabilirsiniz. Şifrenizin çalınıp çalınmadığını da buradan kontrol edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, açılan sayfadaki arama kısmına öğrenmek istediğiniz bilgiyi yazıp yandaki PWNED? butonuna tıklatmak.

Oh no — pwned! yazısı belirirse sonuçlarda, geçmiş olsun!

Eğer çalınmışsa yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Fakat gelecekteki bu durumlardan kaçınmak için alabileceğiniz bazı tedbirler var. Mesela en az iki email adresi kullanabilirsiniz. Bunlardan birini resmi yazışma gibi önemli yerlerde kullanırsınız. Diğerini de emin olmadığınız, ya da çok önem vermediğiniz sitelere kayıt olurken kullanabilirsiniz. Böylece email adresinizin çalınma/spamlanma ihtimali düşer(ben öyle yapıyorum ve bu emailler en az email aldığım adresler).

Birden fazla email adresi kullanmak istemiyorsanız kayıt olmadan da geçici olarak email adresi veren siteler var, bunlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin fani.email bu işe yarıyor. Siteye gidip kayıt olmadan bir email adresi alıyorsunuz ve emin olmadığınız bir site sizden email isterse fani.email sitesinden aldığınız bu email adresini kullanabiliyorsunuz.

Ya da en iyi yöntem, size güçlü bir şifre öneren ve bunu güvenli bir şekilde saklayan bir şifre programı kullanmak gibi bir önlem alabilirsiniz. Bunu yapmak için de size önerim NordPass adlı bir uygulama. Buradan inceleyebilirsiniz.

 

(Visited 390 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir