Western Union gibi para aktarma sistemlerinde alıcının banka ya da postane gibi yerlere gitmesi gerekebiliyor ama bu yöntemle doğrudan Türkiye IBAN numarasına para aktarmak mümkün. Üstelik size maliyeti de çok düşük ama benim en sevdiğim yanı evden çıkmadan mobil uygulamalar üzerinden bu işlemi dakikalar içerisinde yapabilmek. Açıklamaya geçmeden önce şunu da belirteyim ki bu işlem sadece Almanya’da değil tüm EU ülkelerinde yaşayanlar için geçerli. Yani Aynı şekilde Hollanda’dan da para transferi de yapabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken ilk işlem bir Alman bankası olan N26′dan ücretsiz bir N26 hesabı açmak. 

Sonrasında ise: Türkiye merkezli bir şirket olan  Papara’dan hesap açmak.

Bu iki şirket için herhangi bir aylık ücret ödemenize gerek yok. Ayrıca N26‘nın da Papara’nın da kendi uygulamalarının içinde bulabileceğiniz diğer çok güzel avantajları da mevcut yani bu iki uygulamayı da kullanmak için tek sebep para transferi değil aslında. 

N26 için AB ülkelerinden birinde adresiniz olması lazım. Papara için de Türkiye’de… Kayıt olmak için gerekli bir diğer önemli şey ise kimlik. Pasaport olmadan, ehliyet ya da yeni(çipli) kimlik kartlarınız ile kayıt olabilirsiniz.

İki uygulamada kullanıma hazır olduğunda yapmanız gereken tek şey, N26 hesabınıza para yüklemek. Bunu kredi kartı ile düşük bir maliyetle yapabilirsiniz ya da size verilen DE ile başlayan Almanya IBAN numarasına ücretsiz  bir transfer yapabilirsiniz. Ya da başka bir yerden ödeme alırken de bu numarayı kullanabilirsiniz. Sonuçta artık kendi adınıza bir banka hesabınız oluyor. Normal bir banka hesabı gibi kullanıp bu parayı transfer ya da diğer harcamalarınız için kullanabilirsiniz.

Türkiye yönüne transfer yapmak için Papara uygulamasını açıp > Yatır > Banka/Kredi kartı ile yatır seçeneğinden N26 kart bilgilerinizi girin, yatırmak istediğiniz tutarı TL olarak yazın. N26 uygulamasına bu işlem için onay bildirimi gidecek, onu onaylayın ve ödemeyi tamamlayın. Böylece N26 hesabınızdan yazdığınız TL tutar karşılığı EUR bakiyenizden düşecektir. Papara ise bu işlemden %2.5 komisyon kesip TL hesabınıza yatırır.

Papara TL hesabınızdaki bu parayı da dilerseniz doğrudan papara üzerinden bir diğer papara kullanıcısına ya da herhangi bir Türkiye IBAN numarasına da gönderebilirsiniz. Ya da yine aynı şekilde kendi Türk banka hesabınıza ücretsiz olarak bu parayı çekebilirsiniz.

Ödemeyi göndereceğiniz yakınınız daha önce papara kullanmadıysa papara hesabı açtığında ücretsiz olarak bir kart da isteyebilir. Böylece Papara’daki parayı çekmeden de kart yardımıyla temassız alışveriş yapabilir.

Bonus olarak ise: dilerseniz bu N26 bankasının kartını Türkiye’deki yakınınıza, eşinize ya da diğer aile üyesine gönderebilirsiniz. Böylece bu banka hesabına ücretsiz transfer yaparsınız ve yakınınız Türkiye’den bu kartı ve sizin belirlediğiniz şifreyi kullanarak ATM’lerden nakit çekebilir, ya da ayarlardan açarsanız da temassız oalrak market alışverişi gibi ödemelerde de parayı çekmeden, masrafsız bir şekilde kullanabilir.

(Visited 122 times, 1 visits today)

Bu bloga email adresiniz ile abone olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yazıldığında eposta yoluyla bildirim alırsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir